W najbliższych miesiącach cyberprzestępcy mogą jednak preferować inną kryptowalutę.
Według nowego raportu firmy Kaspersky Lab, dostawcy cyberbezpieczeństwa i oprogramowania antywirusowego, w świecie po COVID-19 prawdopodobnie wzrośnie liczba oszustw i kradzieży związanych z kryptowalutami
Securelist, oddział firmy Kaspersky zajmujący się badaniami nad cyberzagrożeniami, opublikował raport na temat cyberzagrożeń dla organizacji finansowych, przewidujący określone rodzaje ataków finansowych, które prawdopodobnie wzrosną w 2021 roku.
Securelist przewidział, że fala ubóstwa wywołana pandemią COVID-19 nieuchronnie doprowadzi do „większej liczby osób uciekających się do przestępstw, w tym cyberprzestępczości”. Może to również oznaczać wzrost przestępstw związanych z Bitcoinem ( BTC ).
Według działu badawczego firmy Kaspersky Bitcoin będzie prawdopodobnie najbardziej atrakcyjnym zasobem dla cyberprzestępczości, ponieważ jest najpopularniejszym zasobem cyfrowym. W raporcie czytamy:
„Możemy zobaczyć załamanie niektórych gospodarek i gwałtowny spadek lokalnych walut, co uczyniłoby kradzież bitcoinów o wiele bardziej atrakcyjną. Powinniśmy spodziewać się większej liczby oszustw, skierowanych głównie do BTC, ponieważ ta kryptowaluta jest najpopularniejsza. ”
Naukowcy Securelist zasugerował również, że sprawcy forum mógł przełączyć się więcej zasobów cyfrowych prywatności skoncentrowany jak Monero ( XMR )
Według firmy zmiana ta nastąpiłaby ze względu na rosnące „techniczne możliwości monitorowania, deanonimizacji i zajmowania BTC”. Raport Securelist brzmi:
„Powinniśmy oczekiwać, że cyberprzestępcy przestawią się na tranzytowe kryptowaluty w celu pobierania opłat od ofiar. Istnieje powód, by sądzić, że mogą przestawić się na inne waluty zwiększające prywatność, takie jak Monero, aby najpierw użyć ich jako waluty przejściowej, a następnie przeliczyć środki na dowolną inną wybraną kryptowalutę, w tym BTC. ”
Jak wcześniej informował Cointelegraph, przestępstwa związane z kryptowalutami znacznie spowolniły w 2020 r., Chociaż niektóre sektory kryptograficzne, takie jak zdecentralizowane finanse, stały się nowymi siedliskami działalności przestępczej. Według raportu firmy Atlas VPN, firmy zajmującej się wirtualną siecią prywatną, hacki związane z kryptowalutami i łańcuchami bloków prawdopodobnie będą nadal spadać w 2021 r.